Багатофункціональний рентгенівський дифрактометр ДРОН-8 з вертикальним тета-гоніометром і горизонтальним положенням зразка дозволяє проводити рентгенодифракційний аналіз фазового складу, структурного стану і орієнтації широкого кола об’єктів різної форми і розміру.

Апарат ДРОН-8 має більш високі технічні та експлуатаційні характеристики в порівнянні з моделлю ДРОН-7. Гоніометр має змінний радіус (180-250 мм), відтворюваність кутового положення не перевищує 0.001 град.,, Передбачене автоматичне юстирування площини зразка; реалізовано шість алгоритмів незалежних і синхронних переміщень трубки і детектора, що покриває всі відомі методи рентгенодифракційну аналізу. У число опцій, які можливі для апарату ДРОН-7, доданий чотиривісний держач великих зразків (xy-сканування, z-переміщення, φ-поворот), що дозволить дослідити великогабаритні об’єкти різної форми (пластини, монокристали і інші нестандартні зразки) як для аналізу їх фазового складу і структурного стану, так і для контролю орієнтування їх поверхні по відношенню до кристалографічних осях.

Серійне виробництво дифрактометрів ДРОН-8 виконується з 2010 року.

 

 

Додаткові опції:

Чотиривісний xyzφ держач великих зразків – використовується для аналізу фазового складу і структурних характеристик великогабаритних об’єктів різної форми і розміру, в тому числі при скануванні по поверхні, а також для визначення орієнтації монокристалів, аналізу текстур і залишкових напружень в режимах Ω, Ω-φ, 2Θ -Ω, ψ і sin2ψ.
Дозволяє проводити вимірювання зразків вагою до 50 кг, діаметром до 300 мм і висотою до 250 мм. Автоматична юстирування площині зразка по датчику положення в межах ± 20 мм з точністю 5 мкм. Точність φ-повороту 0,001 град. xy-переміщення по площині зразка в межах ± 50 мм з дискретністю 0.1 мм. Можна встановлювати стандартну кювету з порошком при необхідності.
Приставка ПГТМ – для аналізу текстур і макронапружень в полікристалічних зразках і для експресного визначення орієнтації невеликих монокристалів діаметром до 28 мм. Забезпечує два незалежних програмно-керованих переміщення зразка:
– поворот (обертання) навколо осі φ – від 0 до 360 °,
– нахил по осі χ – від 3 до + 70 °
У складі дифрактометра дозволяє проводити збір даних методом повороту Ω-φ і методом нахилу χ-φ, а також поєднувати збір даних методом нахилу χ-φ при фіксованому вугіллі дифракції 2θ з методом 2θ-θ при фіксованому положенні приводів (χ, φ) приставки. Це дає можливість визначати орієнтацію монокристалла, виводити в відбиває стан конкретний бреггівськими рефлекс по вимірахм координатам (χ,φ) и проводить 2θ–θ сканирование этого рефлекса для определения межплоскостного расстояния в данном направлении.
– Високотемпературні камери (до 1200, 1600, 2000 і 2300 ° С) для in situ досліджень фазових перетворень і хімічних реакцій при зміні зовнішніх умов.
– Вакуумна система – додатковий пристрій для високотемпературної камери і має в комплекті два вакуумних насоса: роторний і турбомолекулярний для створення високого (<8 × 10-9 мбар) і низького (<2 × 10-3 мбар) вакууму всередині високотемпературної камери.
– Автозмінник зразків на 6 позицій для потокового вимірювання порошкових або монолітних зразків (діаметром до 28 мм) на дифрактометрі.
  – Система реєстрації рентгенівського випромінювання на основі лінійного позиційно-чутливого стриповий детектора забезпечує швидкодію апарату в 100 разів більше, ніж з точковим детектором (кілька хвилин замість кількох годин вимірювань для отримання хорошої статистики даних). У систему також входить Коллимационная система на дифрагованому пучку і пастка первинного пучка для забезпечення вимірювань на ближніх кутках (з 3 град.). Особливо ефективно використовувати СБР для погано окристалізованої, швидко розкладаються об’єктів або при малих кількостях речовини. Незамінна при in situ дослідженнях хімічних реакцій і фазових перетворень в поєднанні з високо-і низькотемпературними приставками і при зборі даних для аналізу залишкових напружень.
– Система реєстрації рентгенівського випромінювання на основі твердотільного енергодисперсійного детектора з Пельтьє-охолодженням.
Призначена для реєстрації монохроматизованому рентгенівського випромінювання без рентгенофлуоресцентного фону. За енергетичному спектру вибирається потрібний діапазон реєстрації (зазвичай К-альфа лінія). Всі інші складові спектра не реєструються. Бета-фільтр і монохроматор не потрібні. Результат – збільшення інтенсивності в 2 рази і збільшення контрастності в 30-40 разів.
– Універсальний тримач монохроматора на падаючому пучку
– Тримачі для монохроматоров на первинному і дифрагованим пучках
– Одномірне параболічне дзеркало для переходу в паралельно-променеву геометрію.
– Кристали-монохроматори різних типів (плоскі, асиметричні, вигнуті, прорізні) і з різних матеріалів
– Монохроматор Бартельса (чотириразовий прорізний Ge 220) на первинному пучку, дозволяє отримувати монохроматичну Kα1 лінію з кутовим дозволом не більше 6 кут.сек. Застосовується для переходу в геометрію з високою роздільною здатністю.
– Монохроматор прорізний зі змінною кратністю (від 1 до 5) встановлюється на первинному пучку, дозволяє отримувати монохроматичну Kα або Kα1 лінію. Застосовується для малокутових досліджень і рефлексометрії.
– Рентгенівські трубки типу БСВ27, БСВ28, БСВ29 із зазначеним матеріалом анода (Ag, Mo, Cu, Co, Fe, Cr)
– Бета-фільтри для монохроматізаціі різних випромінювань при установці точкового або позиційно-чутливого детектора
– Щілини Соллера з розходимістю від 1.5 до 4 градусів для колімації діфрагованого пучка при установці точкового або позиційно-чутливого детектора
– Автономна система охолодження рефрижераторного типу (типу повітря-вода). Забезпечує охолодження рентгенівської трубки дистильованою водою по замкнутому контуру, підтримує температуру води з точністю 0,1 град

Технічні характеристики:

Гоніометр
Тип Горизонтальний θ-θ
Рентгенооптична схема Брэгга-Брентано/Дебая-Шеррера/паралельно-лучова
Радіус R, мм 180-250
Діапазони кутів, град от -10 до 165 (до 169 при R=200 мм)
θD от -5 до 165
θF от -5 до 95
Режими сканування пошаговий/безперервний
Методи сканування θ-θ, θ, Ω, 2θ-Ω, Ψ, sin2Ψ
Мінімальний крок сканування, град 0.0005
Швидкість сканування, град/мин от 0.1 до 50
відтворюваність, град ±0.001
Транспортна швидкість, град/мин 600
Система регістрації (базова):
Тип детектора сцинтилляційний NaI (Tl)
Швидкість счоту, имп/с до 500 000
Високовольтне джерело живлення:
Потужність, кВт 3
Напруга, кВ 0-60
Струм, мА 0-80
Стабільність анодного струму і напруги, % 0,01
Охолодження воздушне
Рентгенывська трубка (базова):
Тип 2,5БСВ-27Cu
Розмыр фокусу, мм 10 х 1.6
Охолодження водяне (3 л/мін)
Эксплуатаційні характеристики
Установча площа, м2 5
Споживана потужність, кВА 5,5
Маса, кг 750
Живлення, B/Гц однофазное 220/50
Габаритні розміри (Д х Ш х В), мм 1350 х 1200 х 2250
Багатофункціональний рентгенівський дифрактометр ДРОН-8